Lokalizacja i transport

Łódź jest położona w centralnej Polsce, na Wzniesieniach Łódzkich oraz Wysoczyźnie Łaskiej – obszarach historycznie związanymi z ziemią łęczycką. Umiejscowione w środkowej części województwa łódzkiego miasto pełni rolę stolicy województwa. Łódź zajmuje powierzchnię 293,25 km² i jest największym miastem Aglomeracji Łódzkiej w skład której wchodzą także Aleksandrów Łódzki, Brzeziny, Głowno, Koluszki, Konstantynów Łódzki, Ozorków, Pabianice, Rzgów, Stryków, Tuszyn oraz Zgierz. Centralne położenie sprawiło, że Łódź od lat jest niezwykle ważnym węzłem komunikacyjno-tranzytowym łączącym wiele dróg krajowych oraz 2 autostrady transeuropejskie. Dzięki dostępowi miasta do szeregu dopływów rzecznych, Łódź staja się na długi czas miastem włókienniczym. Aktualnie na obszarze stolicy województwa łódzkiego nadal znajduje się 18 rzek i strumieni oraz unikalny na skalę europejską zespół zieleni miejskiej. Na szczególną uwagę zasługuje z całą pewnością las łagiewnicki zajmujący powierzchnię ponad 1200 ha. Uznawany jest za jeden z największych na starym kontynencie kompleksów leśnych umiejscowionych w granicach administracyjnych miasta. Dzięki dbałości władz miejskich las łagiewnicki, stanowiący pozostałość po dawnej Puszczy Łódzkiej pozwala mieszkańcom i turystom cieszyć się pięknem przyrody i wypoczynkiem na łonie natury. 

Komunikacja publiczna

W Łodzi funkcjonuje rozbudowana sieć połączeń komunikacyjnych opartych zarówno na transporcie autobusowym, jak i tramwajowym. Liczne inwestycje umożliwiły wymianę lub odnowienia znaczącej ilości taboru, dzięki czemu podróżni mogą cieszyć komfortem i wygodą przejazdu. Połączenia tramwajowe pozwalają na szybkie dotarcie do najważniejszych ośrodków kulturalno-rozrywkowych czy biznesowych z różnych części miasta. Dzięki tworzonej sieci buspasów, po których poruszają się wyłącznie autobusy i taksówki czas dotarcia na miejsce znacząco się skrócił. Prowadzone sukcesywnie przebudowy torowisk umożliwiają nie tylko przyjemniejsze i szybsze przemieszczanie, ale także korzystanie z nowoczesnych rozwiązań informatycznych pozwalających na prezentowanie podróżnym informacji pasażerskich bazujących na aktualnym położeniu pojazdu uzyskanym dzięki nadajnikom GPS. Jedną z pierwszych inwestycji tego typu był Łódzki Tramwaj Regionalny.

Łódzki Tramwaj Regionalny

Powstający jako system szybkiego transportu zbiorowego ma za zadanie połączenie Łodzi ze Zgierzem, Ksawerowem i Pabianicami. Zastosowanie nowoczesnych metod prezentacji na przystankach poszczególnych czasów przyjazdu tramwajów pozwala na uzyskanie informacji o czasie oczekiwania na dany pojazd dla każdego zainteresowanego.

Zakupy biletów przez telefon

MPK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnym, nawiązało współpracę z operatorami systemów informatycznych pozwalających na zakup biletów za pomocą aplikacji mobilnych dostępnych na różne telefony komórkowe.

"Migawka"

Bilet okresowy , nazywany na terenie Łodzi MIGAWKĄ, ma postać karty elektronicznej dostępnej do zakupu pośrednictwem sklepu internetowego lub bezpośrednio w punkcie sprzedaży. Dla wygody podróżujących Miasto Łódź wraz z MPK przygotowało Migawki na okaziciela dostępne zarówno w Punktach Sprzedaży ale również w Hotelach. Dodatkowo posiadacz takiego biletu okresowego może skorzystać z upustów na teatr, kino czy  z usług różnych zakładów, nabyć różne produkty dzięki akcji „Taniej z Migawką”. Firmy i instytucje, które włączają się do akcji, umieszczają w widocznym miejscu specjalne naklejki informujące o upustach dla posiadaczy MIGAWKI. 

PKP

Dworce: Łódź Fabryczny (2016): W 2011 ruszyły pracę nad jedną z największych inwestycji kolejowych w Unii Europejskiej. Nowo wybudowany dworzec będzie spełniał najwyższe standardy i będzie najnowocześniejszym w tej części Europy, będzie łączył w sobie funkcjonalność hubu multimodalnego dla Centrum Łodzi.

Dworzec Łódź Kaliski:  W ciągu roku obsługuje blisko 3 mln pasażerów.  Dzięki  dobremu połączeniu komunikacyjnemu z centrum miast oraz bliskości z Atlas Areną stanowi bardzo istotny punk na mapie komunikacyjnej Łodzi. Położony jest na zachód od centrum miasta.

Dworzec Łódź Widzew: Gruntowni odrestaurowany i zmodernizowany w roku 2010. Jednocześnie dokonano szeregu prac przy placu okalającym dworzec, powstał parking na blisko 300 aut, przełożono linie komunikacji miejskiej do Dworca tak aby bardziej odpowiadała ona potrzebom podróżujących. Jest podstawowym dworcem PKP między Łodzią a Warszawą

  • Pobierz PDF
  • Wyślij e-mailem
Skontaktuj się z nami

Kalendarz wydarzeń